رنواتوماتیک

10 راهکار برای افزایش قدرت موتور ماشین

تنظیم موتور خودرو، مجموعه اقداماتی است که برای افزایش قدرت موتور انجام می شود.
برای موتورهای مدرن با واحد کنترل الکترونیکی از روش تنظیم چیپ استفاده می شود .این روش این امکان را ایجاد می‌کند تا با ایجاد تغییراتی در برنامه رایانه داخلی ، قدرت موتور احتراق داخلی افزایش یابد. در نتیجه تنظیم تراشه ، قدرت موتورهای رایج ۱۰ درصد افزایش یافته و با سوپرشارژ ۳۰ تا ۴۰ درصد افزایش می یابد.

موتور خودرو چگونه کار می کند؟

موتور خودرو وظیفه تبدیل انرژی احتراق مخلوط سوخت و هوا را به انرژی مکانیکی انجام می دهد . تمام فرآیند ها در گروه سیلندر پیستون( CPG) در چهار سیکل انجام می شود که عبارتند از :

1. ورودی
با حرکت پیستون به سمت پایین ، مخلوط هوا و بنزین از طریق دریچه ورودی وارد محفظه احتراق می شود.

2. فشرده سازی
پیستون بالا می آید و مخلوط هوا و سوخت را فشرده می کند . به محض اینکه به نقطه بالایی می رسد شمع آتش گرفته و از آن مخلوط مشتعل می شود . در این حالت مقدار زیادی گرما آزاد می شود و دما تا ۲۵۰۰ درجه سانتیگراد افزایش می یابد.

3. حرکت تحت فشار
پیستون دوباره به سمت پایین حرکت می کند.

4. رهایی
هنگامی که پیستون به انتهای حرکت خود می رسد دریچه اگزوز باز شده و محصولات احتراق از طریق اگزوز خارج می شوند.

گزینه اول شامل تعویض پیستون های استاندارد، شاتون ها، قرقره ها ، سوپاپ ها و سایر قطعات موتور با قطعات سبک وزن است.
مرحله دوم شامل گنجاندن اجزای جدید در طراحی موتور می باشد.

افزایش قدرت موتور
افزایش قدرت موتور

راه های اصلی افزایش قدرت موتور چیست؟

1. نصب توربو شارژر

این دستگاه به شما این امکان را می دهد تا هوای بیشتری را به ورودی پمپ نموده و در نتیجه فشار بیشتری ایجاد کنید . این توربوشارژرها باعث می شوند مدت زمان روشن شدن موتور تا رسیدن به سرعت مورد نظر کاهش یافته و افزایش قدرت پیدا کند.

2 . نصب صدا خفه کن مستقیم

یک صدا خفه کن بدون مبدل های کاتالیزوری یا بدون خم شدن به موتور با توربوشارژر که پروانه را نیز می چرخاند این امکان را می دهد تا راحت تر از شر گازهای خروجی خلاص شود.

3. نصب سرسیلندر مخصوص

امروزه گزینه های زیادی برای سرسیلندر جهت تنظیم موتور خودرو وجود دارد که به لطف اتصالات و لوله های مشابه آنها با همان روش سرسیلندر های معمولی نصب می شوند و به جای یک سر مخصوص می توانید یک عدد سر اصلاح شده را از خودروساز خریداری کنید . این کار کمی هزینه دارد اما ویژگی های جدیدی به موتور می بخشد.

4. سوراخ کردن بلوک سیلندر

معمولاً اندازه موتور بر حسب لیتر (۱.۸ لیتر ، ۲ لیتر ،۴ لیتر و غیره) یا سانتی متر مکعب ( ۱۰۰۰ سانتی متر مکعب در یک لیتر) نشان داده می شود.
افزایش این شاخص با روش سوراخ کردن بلوک سیلندر تسهیل می شود و به شما این امکان را می دهد که با حفظ هندسه صحیح ، سطح مقطع لوله را از داخل افزایش دهید.

5. نصب میل بادامک جدید و ارتقاء یافته

این روش یکی از محبوب ترین روش های تنظیم موتور خودرو است. برخلاف میل بادامک معمولی میل بادامک های ارتقاء یافته شکل های متفاوتی دارند و بلند تر و پهن تر هستند که این امر امکان را ایجاد می‌کند تا دریچه ها بالاتر رفته و مدت طولانی ‌تری باز بمانند که به تحویل بیشتر مخلوط هوا و سوخت کمک می کند.

6. تنظیم سوپاپ موتور

سوپاپ ها ، وظیفه گردش هوا در موتور احتراق داخلی را برعهده دارند . زمان باز شدن آنها توسط میل بادامک و درجه توسط فشار دهنده کنترل می شود.
وجود گوشه یا سوراخ های تیز بر روی دریچه ها از عبور جریان هوا جلوگیری می کند، بنابراین این عناصر باید به دقت مورد پرداخت قرار گیرند . همچنین مهم است که سوپاپ ها محکم و بدون کوچکترین درز و شکافی در جای خود قرار گیرند.
برای افزایش مقدار هوای ورودی ، امکان انبساط دهانه های ورودی، نصب دریچه های بزرگ تر با افزایش تعداد آنها ( تا ۱۶، ۲۰، ۲۴ ۳۲ و غیره) فراهم است.
روش دوم موثرتر است ، زیرا با ایجاد سوراخ های بزرگتر و یا دریچه های بزرگتر جریان هوا در سرعت های پایین کاهش می یابد که می تواند بر گشتاور تاثیر منفی بگذارد.

7. نصب پیستون با تراکم بالا

از چنین پیستون هایی برای افزایش تراکم در سیلندر ها استفاده می شود . آنها معمولا از آلیاژ آلومینیوم با افزودن سیلیکون ساخته می‌شوند . یکی از رینگ ها در این گونه پیستون ها از بقیه بزرگتر بوده و در قسمت بالایی آن برآمدگی وجود دارد.
پیستون های با تراکم بالا فشار بیشتری نسبت به نمونه های استاندارد ایجاد می‌کنند که باعث تسریع فرآیند احتراق و افزایش قدرت موتور احتراق داخلی می شود . در حین کار بارها و دماهای بسیار بالایی را تحمل می کنند بنابراین در مدرن ترین خودرو ها با موتور های ارتقاء یافته استفاده می شوند.

8. نصب المان های پیشرفته سیستم سوخت

برای افزایش قدرت موتور، هنگام تنظیم موتور خودرو تامین سوخت بیشتر آن بسیار مهم است. این کار با پالایش سیستم سوخت توسط نصب یک پمپ قوی تر، یک ریل سوخت با انژکتور ها و یک تنظیم کننده بهبود یافته امکان پذیر است.

9 . نصب رادیاتور اضافی

یک موتور تنظیم شده قدرتمند بارها ، دمای شدید را تجربه می‌کند ، بنابراین به سیستم خنک کننده پیشرفته ‌تری نیاز دارد.

10. نصب فن برقی

شایان ذکر است که در اتومبیل های مدرن از فن های رادیاتور مکانیکی عملاً استفاده نمی شود و آنها با مدل های برقی جایگزین شده اند. سیستم کنترل آنها دمای موتور را کنترل می‌کند و عملکرد مکانیزم خنک کننده را با استفاده از رایانه داخلی تضمین می کند.

خدمات تعمیرگاه تخصصی رنو

تعمیر موتور – تعمیر گیربکس – تعمیر جلوبندی و سیستم تعلیق – تنظیم موتور و سرویس های دوره ای – تعویض تسمه تایم – تعویض روغن موتور و روغن گیربکس اتوماتیک – تعمیر اکسل و عقب بندی – تعمیر برق خودرو – چراغ چک و چراغ ایربگ و ABS – تعمیر هیدرولیک فرمان – کامپیوتر خودرو – تعمیر هیدرولیک فرمان – تعمیر کولر و بخاری – رفع نشتی آب و روغن – تامین قطعات اصلی رنو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *