رنواتوماتیک

خارج شدن دود سیاه از اگزوز خودرو نشانه چیست؟

خارج شدن دود سیاه از اگزوز خودرو یک مشکل شایع است که می تواند در همه انواع موتور ها مانند موتورهای دیزلی، بنزینی و گاز مایع رخ دهد .ظاهر شدن دود سیاه از اگزوز خودرو به این معنی است که اشتعال سوخت و هوا مشکل دارد .
بیش از ۸۰% خروجی اگزوز موتور های بنزینی و دیزلی از نیتروژن و اکسیژن، گازهای بی رنگ و بی ضرر هوای اتمسفر تشکیل شده است. حتی تا ۵.۵ درصد از بخار آب نیز تشکیل می شود .به همین دلیل در سرما دود اگزوز معمولاً رنگ سفیدی پیدا می کند.
باقیمانده دود اگزوز از جمله مواد مضر، در بیشتر موارد رنگ مشخصی ندارند. در موارد استثنا نیز شامل محصولات حاصل از احتراق ناقص سوخت به ویژه دوده است. این غلظت بیش از حد دوده باعث سیاه شدن دود اگزوز می شود.

علت خروج دود سیاه از اگزوز چیست؟

دلیل اصلی ظاهر شدن دود سیاه ،احتراق ناقص سوخت است . در این حالت ذرات دوده که زغال شده‌اند اما انرژی خود را از دست نداده اند از درون اگزوز خارج شده ، گازهای خروجی خودرو را آلوده کرده و در عملکرد عادی خودرو اختلال ایجاد می کنند. برای برخی از موتورهای دیزلی دود سیاه در حین کار و راه اندازی خودرو طبیعی است. اغلب این دود سیاه را می توان به راحتی با ذرات دوده قابل تشخیص شناسایی کرد و شدت انتشار آن به طور مداوم در حال افزایش است .
دلایل اصلی این پدیده به شرح زیر است:

– ممکن است سوخت از کیفیت پایینی برخوردار باشد در این صورت قسمت اصلی آن می سوزد اما از طریق لوله اگزوز خارج می شود.
با گذشت زمان به ویژه به دلیل استفاده از سوخت بی‌کیفیت ، رسوبات قوی روی سلول های کاتالیزور ایجاد می‌شود . در برخی موارد آنها ذوب می شوند که از حذف آزادانه گازهای خروجی جلوگیری می کند . فیلتر های ذرات مسدود شده در موتورهای دیزلی مدرن همان دوده را از سیستم اگزوز ایجاد می کنند در نتیجه محفظه های احتراق داخلی موتور به اندازه کافی در جریان اگزوز تخلیه نمی‌شوند و سوختی که وارد آنها می شود به دلیل کاهش غلظت اکسیژن که منجر به تشکیل دود سیاه می شود کاملاً نمی سوزد.

خارج شدن دود سیاه از اگزوز خودرو نشانه چیست؟
خارج شدن دود سیاه از اگزوز خودرو نشانه چیست؟

– یک نقص در سیستم سوخت رسانی وجود دارد. این مشکل باعث می‌شود که منبع سوخت به خوبی کار نکرده و بنزین به طور غیر قابل کنترل جریان یابد.

– خرابی و آلودگی نازل ها وجود دارد. در این صورت سوخت نه به صورت اتمیزه ( مرکب از اتم یا ذرات ریز) بلکه در یک جریان عرضه می شود.
– مواد افزودنی در سوخت وجود دارد که با عملکرد نوع موتور ناسازگار است.
– سنسورهای تزریق سوخت ممکن است شکسته باشند. در این صورت بنزین دائما و به شدت و در مقادیر زیاد عرضه می شود.
– همیشه در چنین شرایطی مصرف سوخت به طور قابل توجهی افزایش می یابد
– سیتم برق خودرو برق دچار مشکل است .
– سایش بیش از حد پیستون گاهی اوقات عواقبی مانند ایجاد دود سیاه از لوله اگزوز خودرو را به همراه دارد . در این حالت شدت خروجی دود افزایش یافته و همچنین نسبت ذرات سیاه نیز به طور مداوم افزایش می یابد.
در نتیجه این مشکلات ،عملکرد خودرو به دلیل دود سیاه فراوان از اگزوز و بوی نامطبوع با اختلال مواجه می شود. اگر با چنین مشکلاتی روبرو شدید باید فوراً از تعمیرکار ماهر و متخصص برای رفع مشکل کمک بگیرید.

عواقب ایجاد دود سیاه از لوله اگزوز خودرو شامل چیست؟

در صورت مشاهده دود سیاه از اگزوز خودرو تشخیص مشکلات موتور را به تعویق نیاندازید .در غیر این صورت پیامدهای چنین تاخیری ناخوشایند بوده و شامل موارد زیر می باشد:
– افزایش مصرف سوخت خودرو
– شستن روان کننده از دیواره سیلندر و خراش سیلندر-پیستون
– مخلوط شدن سوخت اضافی با روغن موتور، عملکرد روغن موتور را کاهش می دهد.

برای جلوگیری از ایجاد دود سیاه از لوله اگزوز خودرو چه کاری می توان انجام داد؟

ظاهر سیاه دود اگزوز به دلایل زیادی ایجاد می شود . در اغلب موارد مشکل توسط تعمیرکار مجرب شناسایی و رفع می شود اما با انجام اقدامات بسیار ساده و موثر می توان از ایجاد این دود سیاه جلوگیری نمود. این اقدامات شامل موارد زیر می باشند:
– استفاده از سوخت با کیفیت در خودرو
– بررسی منظم و تعویض به موقع فیلتر هوا و شمع های خودرو
– کنترل مصرف سوخت خودرو
– کنترل انتشار گازهای آلاینده از خودرو
– بررسی روغن موتور از نظر بوی بنزین
رعایت این قوانین ساده می تواند ایجاد شدن دود سیاه از اگزوز خودرو را به تاخیر بیندازد یا هزینه رفع عیوب ایجاد کننده آن را به حداقل برساند.

خدمات تعمیرگاه تخصصی رنو

تعمیر موتور – تعمیر گیربکس – تعمیر جلوبندی و سیستم تعلیق – تنظیم موتور و سرویس های دوره ای – تعویض تسمه تایم – تعویض روغن موتور و روغن گیربکس اتوماتیک – تعمیر اکسل و عقب بندی – تعمیر برق خودرو – چراغ چک و چراغ ایربگ و ABS – تعمیر هیدرولیک فرمان – کامپیوتر خودرو – تعمیر هیدرولیک فرمان – تعمیر کولر و بخاری – رفع نشتی آب و روغن – تامین قطعات اصلی رنو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *