رنواتوماتیک

7 علت شایع لرزش دنده ال ۹۰

لرزش دنده ال ۹۰ یکی از مشکلات شایع موجود در این خودروها است که بسیاری از رانندگان از آن شکایت دارند.
لرزش هنگام تعویض دنده می تواند نگران کننده باشد ، زیرا بیشتر اوقات این لرزش به دلیل مشکلات موجود در گیربکس اتفاق می افتد .اما علت لرزش دنده ال نود چیست؟
در هر صورت لرزش دنده می تواند نشان دهنده مشکلات جدی در ال ۹۰ باشد، بنابراین مهم است که وسیله نقلیه خود را هر چه سریع تر به تعمیرگاه مجاز ال نود در تهران نشان دهید ، زیرا تعمیر گیربکس می تواند یکی از گران ‌ترین تعمیرات خودرو باشد اما یافتن هرچه سریع تر علت به تعمیر ساده‌تر و هزینه کمتر کمک می کند.

علت لرزش دنده ال نود چیست؟

برای تشخیص و رفع علت لرزش دنده ال 90 ، لازم است خودرئو بطور دقیق بررسی و عیب یابی شود . با اینحال دلایل شایع این ایراد را در ادامه ذکر کرده ایم :

1. کاهش سطح روغن گیربکس

یکی از ساده ترین ایرادات و و مشکلاتی که می تواند به علت لرزش دنده ال نود مرتبط باشد ، کاهش سطح روغن است . هنگامی که این روغن روان کننده در گیربکس کم می‌شود قطعات در سیستم انتقال می توانند با هم برخورد نموده و یا بر روی یکدیگر ساییده شوند که باعث ایجاد لرزش هنگام تعویض دنده می‌شود. روغن موجود در گیربکس همیشه باید در اولین بازه زمانی تعویض یا شارژ شود تا از آسیب در خودرو جلوگیری شود . این یک راه آسان است که از خراب شدن گیربکس جلوگیری می کند .

2. فرسودگی میل گاردان خودرو

میل گاردان ، حرکت و تغییر موقعیت خودرو را با متصل نگه داشتن میل محرک، دیفرانسیل و گیربکس انجام داده و آزادانه می چرخد.
میل گاردان فرسوده می تواند علت لرزش دنده در خودرو ال ۹۰ هنگام تعویض دنده یا افزایش ناگهانی سرعت باشد که در این صورت صدا معمولاً از مرکز تا عقب خودرو شنیده می ‌شود.
لرزشی که احساس می کنید می تواند به این معنی باشد که میل درایو نامتعادل شده که این مسئله می‌ تواند منجر به آسیب در گیربکس و سایر قطعات شود.
اگرچه فرسودگی میل گاردان بیشتر در اتومبیل های دیفرانسیل عقب، کامیون ها یا خودرو های شاسی بلند اتفاق می افتد ، اما می تواند یکی از دلایل لرزش دنده در ال نود نیز باشد.

 7 علت شایع لرزش دنده ال ۹۰
7 علت شایع لرزش دنده ال ۹۰

3. فرسودگی کمک فنرها

کمک فنرها به تثبیت خودرو در هنگام چرخش، ترمز، شتاب گیری و رانندگی بر روی سطوح ناهموار کمک می کنند ، اما با گذشت زمان کمک فنر ها می توانند فرسوده شوند . یکی از علائمی که نشان دهنده فرسودگی کمک فنرها است لرزش دنده می باشد که به ویژه در جاده های پر دست انداز و ناهموار ایجاد می شود.

4. مشکلات موجود در سیستم کامپیوتری خودرو

گاهی اوقات لرزش دنده در ال نود به دلیل نقص در گیربکس نیست ، بلکه ممکن است سیستم کامپیوتری خودرو ایراد داشته باشد . از آنجایی که این سیستم‌های پیچیده به اکثر قسمت‌های خودرو متصل هستند یک خطا در یک مکان اغلب می تواند در یک ناحیه ای که کاملاً به هم مرتبط نیست ، اثر ضربه ای داشته باشد . لرزش دنده ممکن است از طریق گیربکس وارد شود اما لزوماً نشان نمی ‌دهد که یک مشکل واقعی در آن وجود دارد .
از آنجایی که تعیین اینکه آیا لرزش هنگام تعویض دنده توسط خود گیربکس یا سیستم کامپیوتری ایجاد می شود دشوار است برای یافتن علت اصلی ، مکانیک باید جزئیات خاصی مانند شرایط رانندگی، مدت زمانی که با خودرو رانندگی کرده اید و نوع دقیق لرزشی یا صدا را بررسی کند.

5. خرابی پلوس در خودرو ال ۹۰

خراب شدن پلوس یکی دیگر از علت های لرزش دنده در ال ۹۰ است. از آنجایی که این قطعه وظیفه انتقال نیروی موتور به چرخ ها را برعهده دارد ، در صورتی که شکسته یا خراب شده باشد هنگامی که سرعت خودرو کم می شود می تواند باعث ایجاد لرزش در دنده شود.
همچنین در صورتی که فنرهای موجود در داخل پلوس شکسته باشند هنگامی که با سرعت خاصی رانندگی می شود دنده دچار لرزش می گردد.
خرابی پلوس معمولاً به پاره شدن دلیل گردگیر پلوس، سفت نبودن پیچ های سر پلوس و یا به دلیل استفاده نادرست از دنده ایجاد می شود . در صورتی که متوجه صدایی مانند تق تق از خودروی خود می شوید به احتمال زیاد مشکل از پلوس دستگاه است.

6. لرزش دنده ال۹۰ به دلیل خراب شدن دیسک و صفحه خودرو

در صورت خرابی دیسک و صفحه در خودرو ال ۹۰ ، هنگام تعویض دنده لرزش ایجاد می ‌شود . برای جلوگیری از این امر، تعویض به موقع دیسک و صفحه الزامی است که بدین منظور باید خودرو خود را به طور منظم سرویس کنید تا متوجه فرا رسیدن زمان تعویض دیسک و صفحه شوید. یکی از علائمی که در صورت ایجاد آن در خودرو باید دیسک و صفحه خود را عوض کنید این است که وقتی ماشین در دنده یک باشد اگر کلاچ را رها کنید خودرو شروع به لرزش کند باید دیسک و صفحه را عوض کنید.

7. مشکلات موجود در دسته موتور

در صورتی که دسته موتور خودرو شکسته یا مشکلی داشته باشد هنگام تعویض دنده موجب لرزش می شود . تعداد دسته های موتور در خودرو متفاوت بوده و خرابی یا شکستگی هر کدام باعث می شوند علائمی که ایجاد می کنند نیز متفاوت باشد و بستگی به محرک جلو یا عقب بودن آن دارد.
برای جلوگیری از ایجاد این مشکل، سرویس منظم خودرو الزامی است . زیرا در صورتی که یکی از این دسته موتورها با مشکلی روبه رو شود می تواند باعث ایجاد لرزش در موتور و سیستم های متصل به آن مانند گیربکس شود که در نتیجه باعث لرزش هنگام تعویض دنده می گردد.

رنواتوماتیک ، تعمیرگاه  تخصصی خودروی ال 90 در تهران

چنانچه در خودروی ال نود خود ، علامت یا نشانه ای از خرابی مشاهده می کنید ، کافی است عیب یابی و تعمیر آن را به رنواتوماتیک بسپارید .
تشخیص علت لرزش دنده ال ۹۰ و رفع آن در تعمیرگاه رنو در تهران در کمترین زمان انجام می شود.

call.

خدمات تعمیرگاه تخصصی رنو

تعمیر موتور – تعمیر گیربکس – تعمیر جلوبندی و سیستم تعلیق – تنظیم موتور و سرویس های دوره ای – تعویض تسمه تایم – تعویض روغن موتور و روغن گیربکس اتوماتیک – تعمیر اکسل و عقب بندی – تعمیر برق خودرو – چراغ چک و چراغ ایربگ و ABS – تعمیر هیدرولیک فرمان – کامپیوتر خودرو – تعمیر هیدرولیک فرمان – تعمیر کولر و بخاری – رفع نشتی آب و روغن – تامین قطعات اصلی رنو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *