رنواتوماتیک

معاینه فنی خودرو چیست و کی باید مراجعه کنیم؟

معاینه فنی برای خودرو‌هایی با سن بیش از چهار سال اجباری محسوب می‌شود. نوبت معاینه فنی بر اساس ماه تولید خودرو فرا می‌رسد. کوتاهی در این مسئله می‌تواند پشیمان‌کننده باشد، چون جریمه معاینه فنی توسط دوربین ثبت می‌شود و بابت هر روز ۵۰ هزار تومان است. متاسفانه گاهی مواقع، ارسال پیامک اطلاع‌رسانی جریمه معاینه فنی خودرو به‌روز نیست و امکان دارد وقتی متوجه ماجرا شوید که دوربین‌ها ۱۰ روز متوالی پلاک شما را به‌خاطر تردد بدون گواهینامه معاینه فنی ثبت کرده‌اند. در حالی که می‌توانید از همان اول با دریافت نوبت اینترنتی معاینه فنی (مخصوص ساکنان تهران)، مراجعه حضوری به مراکز اعلام شده ، کلک قضیه را بکنید.
خودرو‌های صفر کیلومتر تا چهار سال از شرکت در آزمون معاینه فنی معاف هستند

برای مراجعه به مراکز معاینه فنی خودرو نوبت اینترنتی بگیرید

جریمه معاینه فنی روزانه محاسبه می‌شود و در صورت جمع شدن آن‌ها روی هم مبلغ غیرمنصفانه‌ای خواهد شد. با توجه به شلوغی مراز معاینه فنی که در بعضی ایام سال، با ترافیک شدید و حجم بالای مراجعات روبرو است، توصیه شده پیش از فرا رسیدن موعد قانونی، نسبت به دریافت گواهینامه معاینه فنی اقدام کنید.
مراکز معاینه فنی برتر به‌ طور معمول فعالیت خود را از ساعت هفت صبح آغاز می‌کنند و تا ساعت ۱۷ به‌فعالیت ادامه می‌دهند. ساعت خاتمه کار یک‌سری از مراکز ۱۶ و یک‌سری دیگر ۱۵ است.
به‌همین دلیل می‌توانید وارد سامانه inspection.tehran.ir شوید یا در تماس با شماره ۹۶۰۰۶۰۰۰ اطلاعات دقیق‌تری کسب کنید.

تهرانی‌ها امکان دریافت نوبت اینترنتی را از سایت تهران من دارند. صف دارندگان نوبت اینترنتی معاینه فنی، از صف مراجعات عادی جدا شده و حتی اگر دقیق نباشد، به‌صبر و انتظار کمتری نیاز دارد.

 معاینه فنی خودرو شامل چه تست هایی است؟

معاینه فنی خودرو از تست‌هایی برای سنجش سلامت وسیله نقلیه تشکیل شده است. این فرآیند شامل چک کردن ظاهری خودرو مانند آینه، چراغ، برف‌پاکن و… به‌ صورت دیداری و چک کردن میزان آلایندگی خودرو از طریق اگزوز، چک کردن کمک فنر و چک کردن ترمز‌ها از لحاظ فنی است.
اندازه‌گیری میزان انتشار سطح آلایندگی گاز‌های خروجی مثل HC، CO، CO۲، O۲ از اگزوز در این مرحله انجام می‌شود. آزمون لغزش جانبی به‌منظور سنجش سلامت لاستیک‌ها و محور خودرو، آزمون کمک فنر، ترمز، سیستم تعلیق و جلوبندی نیز برای جلوگیری از چپ‌کردن ماشین و حوادثی از این دست است. هنگام مراجعه به مرکز معاینه فنی، کارت خودرو را همراه داشته باشید.

معاینه فنی خودرو چیست
معاینه فنی خودرو چیست

معاینه فنی برتر یعنی چی؟

معاینه فنی برتر در تهران و در بعضی مراکز معاینه فنی منتخب انجام می‌شود. در حال حاضر می‌توانید با مراجعه به مرکز معاینه فنی بیهقی، نیایش، دماوند، آبشناسان، سراج، خاوران، چمران، شقایق و الغدیر، گواهینامه معاینه فنی برتر بگیرید. علاوه بر خودرو‌های مشمول معاینه فنی، مالکان خودرو‌های صفر کیلومتر با عمر کمتر از چهار سال در تهران، قادر هستند با مراجعه به مراکز مشخص شده، گواهینامه معاینه فنی برتر بگیرند و با این کار از تخفیف ٣٠ درصدی عوارض ورود به محدوده طرح ترافیک و زوج و فرد استفاده کنند. امکان دریافت گواهینامه معاینه فنی برتر و بهر‌ه‌مندی از تخفیف ۳۰ درصدی خرید طرح ترافیک برای همه خودرو‌ها فراهم است.

تفاوت معاینه فنی برتر و معاینه فنی معمولی چیست؟

تفاوت اصلی معاینه فنی برتر با معاینه فنی عادی، در نوع تست آلایندگی است. تست آلایندگی معاینه فنی برتر به صورت سخت‌گیرانه‌تر، در دو دور آرام و ۲۵۰۰ انجام می‌شود و خودرو شرکت‌کننده، علاوه بر کارکرد درجا، باید از آزمون تولید آلایندگی در دور موتور بالا هم سربلند بیرون بیاید. چون آلایندگی در بسیاری مواقع وقتی اتفاق می‌افتد که خودرو در دور موتور بالا کار می‌کند. در معاینه فنی عادی، تست‌ها در سرعت پایین و هنگامی که دور موتور آرام است انجام می‌شود.

مهمترین دلایل مردودی خودرو‌ها در آزمون معاینه فنی چیست؟

معاینه فنی یک آزمون است که بیشتر خودرو‌ها به‌خاطر تولید میزان آلایندگی زیاد در آن مردود می‌شوند. در سال گذشته ۱۲ میلیون و ۳۷ هزارو ۵۳۰ خودرو سبک در مراکز معاینه فنی پذیرش شدند که ۷۷ درصدشان گواهی معاینه فنی دریافت کردند.
در سه‌ماه اول سال ۱۴۰۱، آمار مردودی خودرو‌ها در آزمون معاینه فنی به ۲۵ درصد رسید. ظرف این‌مدت حدود ۱۳ درصد مردودی‌ها در آزمون آلایندگی رخ داده. حدود هفت درصد مراجعان به‌ علت ایراد در همراستایی محور رد شده‌اند.
3 درصد به‌خاطر ناتوانی در تست کمک‌ فنر و ۹ درصد پس از شکست در تست ترمز‌ها موفق به دریافت معاینه فنی خودرو نشده‌اند، اما سهم ایرادات ظاهری هم زیاد است.
۱۳ درصد رانندگانی که زحمت کشیده‌اند و تا مرکز معاینه فنی رفته‌اند، هزینه معاینه فنی را پرداخت کرده‌اند، رنج ایستادن در صف را به‌جان خریده‌اند، در همان ابتدای کار یعنی در آزمون چشمی رد شده‌اند. در حالی که قبل مراجعه خودشان می‌توانستند متوجه سوختن لامپ چراغ ترمز بشوند و آن را برطرف کنند.

در چه مواردی معاینه فنی از درجه ساقط است؟

اگر معاینه فنی توسط راننده اخذ شود ولی از نظر ظاهری وسیله نقلیه دارای ایراد و نقص باشد پلیس می‌تواند این خودرو را مجدد به مراکز معاینه فنی اعزام کند، مواردی چون دود کردن خودروها، نقص در سیستم روشنایی، شکستگی شیشه‌ها، ارتفاع و نواقص ظاهری جز مواردی هست که پلیس می‌تواند در مورد آن اعمال قانون نماید.

 این موضوعات مواردی هستند که به چشم پلیس مشهود است و اگر رؤیت شوند می‌توانند جز نواقص باشند و پلیس می‌تواند راننده را جریمه کند.

در این صورت راننده توسط دست افزارهای در دست پلیس مورد اعمال قانون می‌شود و معاینه فنی از درجه اعتبار ساقط و راننده باید بعد از رفع نقص مجدد نسبت به اخذ معاینه فنی اقدام کند.
خودرویی که بعد از اخذ معاینه فنی دچار نقص می‌شود ممکن است از جلوی دوربین‌ها تردد کند اما به محض رؤیت نواقص توسط پلیس متوقف و معاینه فنی خودرو از درجه اعتبار ساقط می‌شود.

منبع:نبض بازار

خدمات تعمیرگاه تخصصی رنو

تعمیر موتور – تعمیر گیربکس – تعمیر جلوبندی و سیستم تعلیق – تنظیم موتور و سرویس های دوره ای – تعویض تسمه تایم – تعویض روغن موتور و روغن گیربکس اتوماتیک – تعمیر اکسل و عقب بندی – تعمیر برق خودرو – چراغ چک و چراغ ایربگ و ABS – تعمیر هیدرولیک فرمان – کامپیوتر خودرو – تعمیر هیدرولیک فرمان – تعمیر کولر و بخاری – رفع نشتی آب و روغن – تامین قطعات اصلی رنو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *