رنواتوماتیک

چرا روغن موتور سیاه می شود؟

میزان تغییر در رنگ اولیه روغن موتور برای هر خودرو فرق می کند. در برخی از خودروها روغن موتور سریع تر سیاه می شود و در برخی دیگر عملاً برای مدت طولانی تغییر نمی کند .
ترکیبات با کیفیت بالا در موتورهای احتراق داخلی بنزینی معمولاً پس از ۲ الی ۳ هزار کیلومتر تغییر رنگ می دهند برای خودروهای دیزلی این رقم به نصف کاهش می یابد .

سرعت سیاه شدن روغن موتور می تواند تحت تاثیر موارد زیر باشد:

وضعیت واحد برق خودرو

هرچه درجه سایش بیشتر باشد احتمال انباشتگی اجزای مختلف جامد بیشتر است و روغن موتور در مدت کوتاهی سیاه می شود در موتورهایی که از نظر فنی سالم هستند سیاه شدن روغن می تواند پس از چند هزار کیلومتر اتفاق بیفتد.

کیفیت روغن موتور

یک روغن موتور با کیفیت پایین می تواند پس از ۸۰۰ تا ۱۰۰۰ کیلومتر رانندگی سیاه شود.
برای این سوال که چرا روغن موتور سیاه می شود چندین پاسخ وجود دارد، علاوه بر این به عنوان یک قاعده چندین عامل به طور همزمان عمل می‌کنند . مهم است که به یاد داشته باشید که سیاه شدن روغن موتور همیشه نشانه بدی نیست و لزوما نشان دهنده نیاز به تعویض روغن نمی باشد.

از جمله دلایل سیاه شدن روغن موتور توان به موارد زیر اشاره نمود:

سیاه شدن طبیعی

روغن موتورهای مدرن با یک ترکیب متعادل تولید می‌شوند که تاثیر مثبت پیچیده‌ای بر واحد برق خودرو ایجاد می کند که شامل روغن کاری ، حذف گرما و غیره می باشد . یکی از انواع افزودنی ها اجازه تشکیل رسوبات روی سطوح داخلی را نمی دهد که بر عملکرد عادی اختلال ایجاد می کند و آن نیز انتقال حرارت است. این سوسپانسیون است که به تیره شدن طبیعی روغن کمک می کند . در این حالت تغییر رنگ روغن موتور به تدریج اتفاق می افتد.

چرا روغن موتور سیاه می شود؟
چرا روغن موتور سیاه می شود؟

تغییر رنگ روغن موتور بعد از تعمیر موتور

پس از تعمیرات اساسی واحد برق قطعاً تشکیل مقدار زیادی تراشه فلزی رخ می‌دهد که این به دلیل پیچیدن قطعات جدید است. بنابراین روغن موتور سریع تر تیره می شود که در این صورت باید هرچه سریع تر روغن موتور را تعویض کنید.

دارا بودن خاکستر زیاد و TBN کم

تولیدکنندگان روغن موتور این پارامتر ها را در لیست مشخصات فنی نشان می دهند. مهم است به یاد داشته باشید که هر چه آنها بالاتر باشد توانایی شستشوی ترکیب بهتر بوده و روغن نیز سریع تر تیره می شود .هنگام انتخاب فرمولاسیون به خاطر داشته باشید که روغن های کم TBN نیاز به تعویض مکرر دارند . این روغن ها به کیفیت سوختی که استفاده می شود حساس بوده و ویژگی های اولیه خود را سریع تر از دست میدهند.

ورود محصولات احتراق به داخل روغن

این ممکن است به دلیل کاهش فشار که می تواند زمانی رخ دهد که حلقه زداینده روغن آسیب دیده، واشر سرسیلندر شکسته شود و غیره ایجاد شود . در این حالت روغن موتور شروع به اکسید شدن سریع تر می کند که منجر به از دست دادن خواص عملیاتی و تغییر می شود‌.

استفاده از سوخت با کیفیت پایین

ترکیبات سوخت بر محصولات حاصل از احتراق تاثیر می گذارد که یکی از دلیل اصلی سیاه شدن روغن موتور است. مهم است که از سوخت تمیز با حداقل محتوای ناخالصی استفاده کنید تا باعث افزایش قدرت و محافظت از واحد برق در برابر سایش سریع شوید.

بازگشت گاز های میل لنگ به موتور

این مشکل ممکن است به دلیل نقص در سیستم تهویه باشد. تماس گاز ها با روغن موتور منجر به اکسیداسیون سریع تر روغن موتور می شود. نشانه خارجی چنین تعاملی تیره شدن روغن خواهد بود. این فرایند به حجم گاز های وارد شده به موتور بستگی دارد.

گرم شدن بیش از حد روغن

هنگامی که خودرو در شرایط دشوار مانند دمای بالای محیط، تهویه ضعیف یا بارهای سنگین کار می کند این مسئله نه تنها منجر به سیاه شدن روغن موتور می شود بلکه به افزایش ویسکوزیته آن نیز کمک می‌کند در نتیجه موتور خودرو قادر به انجام وظایف خود نخواهد بود و نیاز به تعمیرات اساسی موتور تسریع می شود.

برای جلوگیری از سیاه شدن سریع روغن موتور چه کاری میتوان انجام داد؟

– برای اطمینان از کیفیت روغن موتور بهتر است محصولاتی از برندهای معتبر انتخاب کنید . درست است که این محصولات هزینه بیشتری خواهند داشت اما به یاد داشته باشید که هزینه تعمیرات اساسی خودرو را کاهش می دهد.
از توصیه های سازنده خودرو غافل نشوید. اسناد فنی نشان می‌دهند که روغن باید با چه ویژگی هایی استفاده شود.
– بهتر است مارک روغن موتور خود را بدون دلیل موجه تغییر ندهید.
– موتور خودرو را بصورت دوره‌ای شستشو دهید این کار خصوصا هنگام تعویض مارک روغن موتور ضروری است و به شما این امکان را می دهد تا کثیفی و بقایای ترکیبات قدیمی را از بین ببرید.
– از تعویض منظم روغن موتور خودروی خود غافل نشوید. این کار باید مطابق با دستورالعمل سازنده انجام شود و در عین حال تعویض فیلترها و انجام سرویس دوره ای و منظم خودرو برای عملکرد بهتر سیستم نیز ضروری است.
سیاه شدن روغن موتور یک فرآیند طبیعی است که تأثیر چندانی بر عملکرد موتور احتراق داخلی نخواهد داشت با این حال اگر سیاه شدن سریع و شدید رخ دهد باید برای تشخیص و شناسایی علت از یک تعمیرکار ماهر و متخصص کمک بگیرید.

خدمات تعمیرگاه تخصصی رنو

تعمیر موتور – تعمیر گیربکس – تعمیر جلوبندی و سیستم تعلیق – تنظیم موتور و سرویس های دوره ای – تعویض تسمه تایم – تعویض روغن موتور و روغن گیربکس اتوماتیک – تعمیر اکسل و عقب بندی – تعمیر برق خودرو – چراغ چک و چراغ ایربگ و ABS – تعمیر هیدرولیک فرمان – کامپیوتر خودرو – تعمیر هیدرولیک فرمان – تعمیر کولر و بخاری – رفع نشتی آب و روغن – تامین قطعات اصلی رنو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *