رنواتوماتیک

خروج دود آبی از اگزوز نشانه چه مشکلی در خودرو است؟

هنگامی که خودرو حرکت می کند محصولات حاصل از احتراق از اگزوز خارج می شود و این فرآیند همیشه با تشکیل دود همراه است . اگر موتور هنوز سرد باشد یا هوا مرطوب یا یخ زده باشد دود غلیظ تر می شود ، زیرا حاوی مقدار زیادی میعانات است.
با این حال ممکن است رنگ دود اگزوز خودرو تغییر کند که توسط آن می توانید وضعیت موتور را تعیین کنید به عنوان مثال ممکن است دود اگزوز خودرو آبی رنگ باشد.

چرا از لوله اگزوز خودرو دود آبی بیرون می آید؟

محتمل ترین دلیل  خروج دود آبی رنگ از اگزوز خودرو می شود ، احتراق روغن موتور در سیلندر است . اغلب این مشکل با نقص موتور همراه است. در صورتی که دود آبی به طور مداوم مشاهده شود نشان دهنده این است که روغن همیشه در حجم زیادی وارد محفظه احتراق می شود که این مسئله ممکن است نشان دهنده سایش شدید دیواره های سیلندر یا مثلاً رنگ های پیستون باشد.
سایش قطعات سیلندر و پیستون با از دست دادن تراکم و افزایش فشار گاز های میل‌لنگ همراه است . قابل ذکر است که مقدار زیادی روغن وارد شده به سیلندر ها شکاف قطعات را به خوبی آب بندی می کند اما اگر مقدار آن خیلی زیاد نباشد اندازه گیری فشرده سازی ممکن است کاملاً طبیعی باشد، اما گاهی اوقات حتی به حد بالایی نیز نزدیک است . این شرایط ، جستجو برای علت واقعی خروج دود روغن از اگزوز را سخت می کند.
به هر حال در اتومبیل های تقریباً جدید دود آبی-سفید ممکن است از اگزوز بیرون بیاید و تنها زمانی که موتور گرم می شود این دود قابل مشاهده است که به تدریج کاهش یافته و حتی ناپدید می شود.
دلیل این امر نیز ساده است هنگامی که گرما زیاد می شود قطعات شکل می گیرند و جایی را می گیرند که در آن بهتر به یکدیگر می چسبند، در نتیجه سایش رخ می دهد. با سایش بیش از حد دود موتور گرم تشدید می‌شود، زیرا روغن داغ که ویسکوزیته پایینی دارد راحت تر از طریق قطعات فرسوده وارد سیلندر می شود.

خروج دود آبی از اگزوز نشانه چه مشکلی در خودرو است؟
خروج دود آبی از اگزوز نشانه چه مشکلی در خودرو است؟

کدام خرابی ها در اتومبیل باعث خارج شدن دود آبی از اگزوز خودرو می شوند؟

یک گروه خرابی های رایج که باعث ایجاد دود روغنی آبی از اگزوز و مصرف بیش از حد روغن می‌شوند با سایش سوپاپ ها و بوش ها و فرسودگی مهر و موم سوپاپ مرتبط هستند. این امر باعث افزایش قابل توجه دود موتور هنگام گرم شدن می شود ، زیرا روغن داغ رقیق شده بسیار راحت تر از شکاف بین قطعات فرسوده عبور می کند.
در حین رانندگی با خودرو ، دود آبی و مصرف بیش از حد روغن اغلب به دلیل خرابی احتراق یا نشت سوپاپ ها رخ می دهد در مورد دوم ، دود به رنگ آبی-سفید مشاهده می شود.

دلایل غیر معمول ایجاد دود آبی از اگزوز خودرو چیست؟

در صورتی که موتور خودروی شما توربوشارژ است ایجاد شدن دود آبی از لوله اگزوز خودرو به طور خاص ، به احتمال زیاد شامل فرسایش مهر و موم ها و یاتاقان های روتور کمپرسور است . اگر مهر و موم توربین آسیب دیده باشد تشخیص مشکل است ، زیرا روغن وارد سیستم اگزوز می شود و در آنجا می سوزد .
برای تشخیص، کافی است لوله ورودی توربو شارژر را برداشته و به داخل آن نگاه کنید ، اگر مهر و موم آسیب دیده باشد با یک حفره پر روغن مواجه خواهید شد.
اگر خودروی شما دارای گیربکس اتوماتیک باشد در صورت وجود سنسور بار خلاء ممکن است دود مایل به آبی به دلیل نقص غشای تنظیم کننده آن ایجاد شود. در این مورد یک نقص را می توان با دود قابل توجهی روی شمع ها تشخیص داد.
شما نیز به راحتی روغن را تشخیص خواهید داد، زیرا روغن گیربکس اتوماتیک دارای رنگ قرمز یا زرد و با بوی خاصی است.

نتیجه گیری

 به یاد داشته باشید که درست است که در این هنگام می توانید از خودرو استفاده کنید اما نامطلوب است، زیرا این چنین عملکرد موتور ، منجر به افزایش مصرف سوخت و روغن و همچنین کاهش قدرت به دلیل افزایش لایه دوده روی سوپاپ ها می شود.
در صورتی که نیاز به استفاده از خودروی خود دارید باید این کار را با دقت انجام داده و از بارهای قابل توجه روی موتور جلوگیری کنید از این گذشته استفاده از خودرو در چنین شرایطی باعث فرسودگی بیشتر موتور شده و زمان تعمیرات اساسی آن را نزدیک تر می کند. بنابراین هنگامی که دود آبی از لوله اگزوز خودرو خارج شد، در عیب یابی و تعمیر خودروی خود معطل نکنید تعمیر به موقع  می‌تواند از تعمیرات پر هزینه بعدی موتور ماشین جلوگیری کند.

خدمات تعمیرگاه تخصصی رنو

تعمیر موتور – تعمیر گیربکس – تعمیر جلوبندی و سیستم تعلیق – تنظیم موتور و سرویس های دوره ای – تعویض تسمه تایم – تعویض روغن موتور و روغن گیربکس اتوماتیک – تعمیر اکسل و عقب بندی – تعمیر برق خودرو – چراغ چک و چراغ ایربگ و ABS – تعمیر هیدرولیک فرمان – کامپیوتر خودرو – تعمیر هیدرولیک فرمان – تعمیر کولر و بخاری – رفع نشتی آب و روغن – تامین قطعات اصلی رنو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *