رنواتوماتیک

بهترین زمان تعویض تسمه تایم ال ۹۰

فراموشی زمان تعویض تسمه تایم ال ۹۰ ، و عدم تعویض به موقع آن می تواند منجر به هزینه سنگین تعمیر موتور آن شود . لذا باید زمان تعویض تسمه تایم ال ۹۰ را مدر نظر داشته و در موعد مقرر که برای ال نود 50 هزار کیلیومتر است ، نسبت به تعویض آن اقدام کرد.
تسمه تایم ال ۹۰ یکی از مهمترین قسمت های موتور در این خودروها است که وظیفه دارد بخش های مهم موتور را به صورت هماهنگ با یکدیگر نگه دارد . دارندگان این نوع خودروها باید بهترین زمان تعویض تسمه تایم رنو ال ۹۰ را دانسته و این کار را سر وقت انجام دهند.

تسمه تایم خودرو چیست؟

تسمه تایم یک تسمه لاستیکی دندانه دار است که با چرخ دنده ، میل لنگ و میل بادامک به هم متصل می شود و باعث هماهنگی حرکت میل لنگ و میل بادامک می شود و تضمین می کند که دریچه های ورودی و خروجی موتور به موقع با پیستون ها باز و بسته شوند . در صورتی که میل لنگ و میل بادامک به صورت هماهنگ کار نکنند خودرو به درستی کار نخواهد کرد.
اگر سوپاپ های ورودی خیلی زود باز شوند ممکن است مخلوط سوخت و هوا بیش از حد به داخل محفظه احتراق موتور جریان داشته باشد که منجر به احتراق ضعیف و کاهش قدرت می شود و اگر سوپاپ های اگزوز خیلی زود باز شوند محفظه احتراق فشار خود را از دست داده و باعث افت برق می شود. بنابراین اگر اجزای موتور بسیار ناهماهنگ باشند ممکن است با یکدیگر برخورد کرده و به یکدیگر آسیب برسانند در نتیجه نیاز به تعمیرات پرهزینه خواهند داشت.

برای جلوگیری از پاره شدن تسمه تایم در خودرو ال ۹۰ چه باید کرد ؟

برای جلوگیری از پاره شدن تسمه تایم ، رعلایت دستورالعمل های زیر ایده آل است:
1. دفترچه راهنمای خودرو خود را خوانده و فواصل تعویض تسمه تایم رنو ال ۹۰ را با دقت دنبال کنید.
2. در صورتی که زیاد از ماشین خود استفاده نمی کنید و مسافت پیموده شده به اندازه ای نیست که تسمه تایم رنو ال نود خود را عوض کنید اما ،بیش از ۵ سال از تعویض تسمه تایم می‌گذرد حتماً برای بررسی وضعیت تسمه تایم ، خودرو ال نود خود را به تعمیرگاه های مجاز نشان دهید.
3. سر و صدا های خارجی، استشمام بوی های غیر عادی ، اثر یا نشان لکه و آلودگی زیر کاپوت و دود زیاد اگزوز خودرو از جمله نشانه های بالقوه ساییدگی تسمه تایم هستند . راه اندازی دشوار خودرو و عملکرد ناهموار موتور آن از علائم تقریباً مطمئن ساییدگی تسمه تایم رنو ال نود می باشند که نیاز به تعویض دارند.
4. هرگز خودتان اقدام به تعویض تسمه تایم نکنید مگر اینکه مهارت در این زمینه داشته و دارای تجهیزات مناسبی باشید.

علائم و نشانه های زمان تعویض تتسمه تایم ال ۹۰ چیست؟

اغلب قبل از پاره شدن تسمه تایم هیچ علامت هشدار دهنده ای وجود ندارد اما برخی از شاخص های احتمالی که نشان دهنده زمان تعویض تسمه تایم رنو ال ۹۰ هستند ، عبارتند از:

– کاهش قدرت موتور که در نتیجه بر عملکرد سیستم های توزیع گاز و احتراق اثر گذاشته و باعث مختل شدن آنها می شود.
– مشکل در راه اندازی خودرو که در این صورت استارت آزادانه می چرخد اما احتراق انجام نشده و ماشین روشن نمی شود.
– ایجاد صدای جیغ مانند یا مالش تسمه
– صدای تیک تیکی که از موتور گوش می رسد که نشان دهنده ساییدگی زیاد دندانه ها و یا نیاز به تعویض پمپ نیز است.
– نشت روغن
– روشن شدن چراغ هشدار بررسی موتور
– لرزش یا تکان خوردن خودرو

 زمان تعویض تسمه تایم ال ۹۰
زمان تعویض تسمه تایم ال ۹۰

بهترین زمان تعویض تسمه تایم ال نود

با توجه به جنس تسمه تایم که لاستیکی است ، فرسوده شدن و پارگی آن در طی گذشت زمان طبیعی است.
برای آنکه احتراق رنو ال ۹۰ در محفظه احتراق به آسانی انجام شود تسمه تایم باید از وضعیت خوبی برخوردار باشد. بدین منظور باید این قطعه لاستیکی به موقع و پس از سر آمدن زمان آن ، تعویض شود.
طبق اعلام شرکت رنو بهترین زمان تعویض تسمه تایم رنو ال ۹۰ پس از طی کردن 50000 کیلومتر مسافت است که این مقدار برابر با ۴ سال رانندگی در نظر گرفته شده و معمولاً پس از طی این مدت باید تسمه تایم تعویض شود تا از پارگی تسمه تایم و از کار افتادن موتور خودرو جلوگیری شود ، زیرا در صورت پارگی تسمه تایم ممکن است سوپاپ ها نیز کج شده و پیستون ها بشکنند. همچنین آسیب سرسیلندر یا میل بادامک و آسیب دیدن پیستون ها و دیواره سیلندر نیز اتفاق می‌افتد.

نحوه تعویض تسمه تایم ال ۹۰

تعویض تسمه تایم رنو ال ۹۰ به تنهایی یک روش بسیار وقت گیر است که مستلزم جداسازی جزئی موتور و اتصالات آن است و همچنین با چندین نکته ظریف به ویژه تراز دقیق علائم روی قرقره ها و تنظیم صحیح کشنده همراه است ، بنابراین انجام این کار بدون مهارت و دارا بودن دانش این کار توصیه نمی شود . زیرا عواقب آن می تواند باعث از کار افتادن کامل موتور خودرو شود.
بدین منظور توصیه می‌شود  حتماً از یک مرکز معتبر که خدمات تعمیر و سرویس خودروهای ال نود را ارائه می دهد کمک بگیرید . در این مراکز تعویض تسمه تایم در لیست کارهای برنامه ریزی شده در طول تعمیر و نگهداری های معمول گنجانده شده و چندین ساعت طول می کشد.
توجه داشته باشید که با توجه به اینکه صرفه جویی در قطعات یدکی بسیار نامطلوب است و استفاده از قطعات یدکی اصلی از الزامات کار می باشد و از آن جایی که لازم است کل کیت تغییر یابد لازم است توسط افراد ماهر و متخصص در این زمینه انجام شود.

خدمات تعمیرگاه تخصصی رنو

تعمیر موتور – تعمیر گیربکس – تعمیر جلوبندی و سیستم تعلیق – تنظیم موتور و سرویس های دوره ای – تعویض تسمه تایم – تعویض روغن موتور و روغن گیربکس اتوماتیک – تعمیر اکسل و عقب بندی – تعمیر برق خودرو – چراغ چک و چراغ ایربگ و ABS – تعمیر هیدرولیک فرمان – کامپیوتر خودرو – تعمیر هیدرولیک فرمان – تعمیر کولر و بخاری – رفع نشتی آب و روغن – تامین قطعات اصلی رنو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *